Jak przygotować się do pracy z architektem wnętrz?

O projektowaniu wnętrz #01

Wiele osób, zanim zdecyduje się na specjalistę, boi się tej współpracy, ponieważ inwestuje w usługę, której efekt ostateczny pozna dopiero pod koniec. Nawet jeżeli zobaczysz wizualizacje lub zdjęcia realizacji, to nadal nie wiesz, czy warto. Usługa, bowiem, to nie to samo co produkt materialny w sklepie, który możesz zobaczyć na żywo, dotknąć. Jeśli Ci się spodoba, masz pieniądze, kupujesz. Tu masz kontakt z drugim człowiekiem. Zbyt wiele zmiennych, żeby ocenić, czy Ci się to opłaci czy nie.

Jeżeli jednak będziesz potrzebował profesjonalnej pomocy, ponieważ Twoja pusta przestrzeń mieszkalna przerasta Cię i nie wiesz, co z nią zrobić, w jakim kierunku pójść, co zrobić z nieprzemyślanymi rozwiązaniami architektonicznymi lub czeka Cię remont, bo mieszkanie potrzebuje odnowy, a Ty nie masz czasu, żeby wszystko przemyśleć i szukać rozwiązań na własną rękę, to warto zastanowić się nad zatrudnieniem profesjonalisty. Na początku nie musi Cię to kosztować ani grosza. Żeby współpraca była owocna, należy się do niej dobrze przygotować.

Pierwsze kroki

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze profesjonalisty, warto z wybranymi projektantami porozmawiać osobiście lub chociażby telefonicznie. Pierwsze spotkanie jest zazwyczaj niezobowiązujące. Spotykacie się w umówionym miejscu i rozmawiacie o Twoich potrzebach, pytasz o ofertę. Jeśli to możliwe, pokazujesz miejsce inwestycji. Jeśli nie, wyślij mu zdjęcia i rysunki. Kiedy projektant będzie miał podstawowe o niej informacje, co jest do zrobienia, będzie mógł zabrać się za wycenę projektu.

Inwestycja Głogów
Iza na inwestycji w Głogowie.

Jak się przygotować do pierwszego profesjonalnego spotkania z architektem wnętrz?

Jeżeli zgodzisz się na warunki finansowe przedstawione przez projektanta, możesz umówić się na kolejne spotkanie. Na tym już konkretnym spotkaniu ustalacie warunki współpracy. Po podpisaniu umowy projektant zapyta Cię o różne rzeczy, zrobi notatki pisemne lub dźwiękowe, a czasami wyśle Ci kwestionariusz pytań, jeśli okaże się to dla Ciebie pomocne. Twoje odpowiedzi ułatwiają nam ustalenie, czego potrzebujesz, co lubisz, co sprawia, że czujesz się w danej przestrzeni dobrze. Dlatego byłoby dobrze, gdybyś się zastanowił/-a nad paroma rzeczami.

Notes, karteczki, długopis, dyktafon.
Notes, karteczki, coś do pisania i coś do nagrywania. Narzędzia niezbędne na każdym spotkaniu.

O co projektant może Cię zapytać? Co zawiera kwestionariusz pytań od projektanta?

Podstawowe info dotyczy liczby pomieszczeń, ich funkcje oraz liczba członków rodziny. Dobrze jest myśleć przyszłościowo, czyli jeśli nie ma dzieci i zwierząt, a w przyszłości mają się pojawić, warto wziąć to pod uwagę przy projektowaniu. Następną ważną rzeczą jest krótka charakterystyka członków rodziny. Co Ty i Twoja rodzina robi, czym się zajmuje, jak wypoczywa, czy ma jakieś hobby itp.? Z technicznych rzeczy istotne jest określenie, czy można przesuwać ścianki, zmienić położenie przyłączy hydraulicznych i punktów elektrycznych. Jakie sprzęty codziennego użytku są Ci potrzebne? Żeby dobrze zaprojektować ergonomię pomieszczeń należy opisać kolejność poruszania się w domu, wynikającego z nawyków i zwyczajów. Jeśli chodzi o estetykę, nie wiesz jaki masz styl, co Ci się dokładnie podoba, warto przygotować sobie moodboard.

Kwestionariusz pytań dla klientów.
Przykładowy kwestionariusz z odpowiedziami klienta. Tutaj klient dodał również dodatkowe zdjęcia do dokumentu, żeby zobrazować treść.

Co to jest moodboard?

Co to jest moodboard i czy jest Ci potrzebny? Moodboard, jak wskazuje angielska nazwa, jest „tablicą klimatu”. Może trochę dziwnie to brzmi po polsku, ale chodzi o to, że wybrane przez Ciebie inspiracje, układają się w klimat, który chcesz stworzyć we wnętrzu. Moodboard nie jest konieczny ani dla Ciebie, ani dla projektanta, natomiast może być całkiem pożyteczny w określeniu przez Ciebie, czego chcesz. Nie zawsze łatwo jest przekazać, o co nam właściwie chodzi. Miałyśmy klientów, którzy mówili o wnętrzach klasycznych, a potem się okazało, że chodziło im o wnętrza nowoczesne. Klasyczne oznaczało dla nich po prostu takie „typowe, najbardziej spotykane, proste w formach i kolorach”. Takie właśnie klasyczne, ale bardziej w sensie metaforycznym niż stylu. I tu moodboard okazał się bardzo pomocny, rozwiewając wszelkie wątpliwości. Jeśli jednak nie chcesz bawić się w tworzenie tablicy inspiracji, możesz pozbierać różne magazyny, zdjęcia z internetu, żeby pokazać projektantowi, co Ci się podoba i dlaczego. Jest to niezwykle ważne, ponieważ później będziesz określał z projektantem wszystkie oczekiwania, które trafią do umowy jako załącznik.

Przykładowy moodboard.
Przykładowy moodboard dla tego samego klienta.

Ustalenie wszystkich oczekiwań

Po spotkaniu, na którym wspólnie określicie kierunek projektu oraz styl i klimat wnętrz, projektant wyśle Ci podsumowanie spotkania nagranego lub zapisanego wcześniej w notatkach. Ważne jest, żebyś jeszcze sobie przeanalizował wszystkie ustalenia i jeśli będziesz miał ochotę coś zmienić przed akceptacją, to śmiało. Lepiej wcześniej niż później, bo zmiany w ustaleniach mogą być kosztowne. Faza przygotowawcza przed rozpoczęciem projektowania przez architekta wnętrz wcale nie musi być długa i skomplikowana, ale jest bardzo istotna, ponieważ wykluczy to w przyszłości Twoje rozczarowanie nieadekwatnym do Twoich potrzeb i upodobań projektem.

Projekt zgodny z ustaleniami.
Projekt zgodny z ustaleniami w postaci rysunku.

Share this…
Share on facebook

Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.